Laboratorium Technologiczne Włóknistych Wyrobów Polimerowych

Laboratorium będące w dyspozycji Zakładu Technologii Przędz, Włóknin i Kompozytów Polimerowych.

Wróć do  LABORATORIA

Laboratorium obejmuje następujące pracownie:

Treść (rozbudowana)
Pracownia Mechanicznej Technologii Włóknin

Opiekun pracowni: dr Marek Idzik, prof. PŁ,

Sala: 50

Pracownia mechanicznej technologii włóknin – widok ogólny

Zakres działania:

Podstawowym wyposażeniem pracowni mechanicznej technologii włóknin jest ciąg laboratoryjny Asseline składający się ze: zgrzeblarki laboratoryjnej 3K, układacza poziomego i maszyny igłującej do wstępnego przeigłowania wytworzonych run oraz samodzielnej zgrzeblarki laboratoryjnej 3K służącej do formowania runek elementarnych. W pracowni istnieje możliwość produkcji w warunkach laboratoryjnych runa i włókniny igłowanej o szerokości do 0,5 m z włókien o różnych długościach i masach liniowych. Ułożenie włókien w runie i włókninie może mieć charakter równoległy lub poprzeczny. Istnieje możliwość tworzenia kompozytów włóknistych oraz przygotowanie runa do produkcji włóknin termoplastycznych o charakterze płaskim lub puszystym. Wyposażenie pracowni pozwala również na wytworzenie krótkich serii włóknin przeznaczonych do celów badawczych oraz charakterystykę ich podstawowych parametrów jakościowych.

Dydaktyka:

W pracowni odbywają się laboratoryjne zajęcia dydaktyczne z zakresu podstaw technologii włóknin i kompozytów włóknistych, projektowania struktur i właściwości wyrobów nietkanych, technik zdobniczych w ubiorze, materiałoznawstwa i towaroznawstwa włókienniczego oraz aspektów wzorniczych w technologiach wyrobów nietkanych. Studenci realizują również prace projektowe, inżynierskie, magisterskie i doktorskie.

Wykaz podstawowej aparatury:

Aparat do badania przepuszczalności powietrza
Aparat do badania przepuszczalności powietrza FF-12
  • Ciąg laboratoryjny Asseline: zgrzeblarka laboratoryjna 3K, układacz poziomy i maszyna igłująca do wstępnego przeigłowania wytworzonych run – ciąg Asseline może być doposażony w stanowisko do ładowania elektrostatycznego.
  • Samodzielna zgrzeblarka laboratoryjna 3K służy do formowania runek elementarnych, z których tworzone jest runo o założonej masie powierzchniowej.
  • Prasa płytowa do wyrobów włókienniczych, stosowana podczas wytwarzania włóknin termoplastycznych płaskich.
  • Kalander wałowy i prasa odzieżowa do włóknin płaskich.
  • Komora cieplna do procesu wykurczania włóknin oraz do suszenia włóknin po procesie klejenia.
  • Urządzenie do badania skuteczności filtracji.
  • Przyrząd do badania przepuszczalności powietrza FF-12.
  • Maszyna wytrzymałościowa Instron o zakresie do 1000 kG.
  • Grubościomierz z czujnikiem nacisku (DM100).

Kalander wałowy i prasa odzieżowa do włóknin płaskich
Igłowarka w ciągu technologicznym Asseline

Wybrane publikacje powiązane z pracownią:

1. Gliścińska E., Michalak M., Krucińska I., Kazimierczak J., Bloda A., Ciechańska D.: Sound Absorbing Composites from Nonwoven and Cellulose Submicrofibres, Journal of Chemistry and Chemical Engineering (2013).

2. Gliścińska E., Michalak M., Krucińska I.: Sound Absorption Property of Nonwoven Based Composites, AUTEX Research Journal (2013), DOI: 10.2478/v10304-012-0036-20

3. Rwawiire S., Tomkova B., Gliścińska E., Krucińska I., Michalak M., Militky J., Jabbar A.: Investigation of Sound Absorption Properties of Bark Cloth Nonwoven Fabric and Composites, AUTEX Research Journal (2015), DOI: 10.1515/aut-2015-0010.

4. Krucińska I., Skrzetuska E., Surma B.,  Gliścińska E.: Technologies Involved in the Manufacture of Smart Nonwoven Fabrics, Chapter 11 in the book Non-woven Fabrics (2016), INTECH, ISBN 978-953-51-2271-5, DOI: 10.5772/61587

5. Greszta A., Bartkowiak G., Dąbrowska A., Gliścińska E., Machnowski W., Kozikowski P.: Multilayer Nonwoven Inserts with Aerogel/PCMs for the Improvement of Thermophysiological Comfort in Protective Clothing Against the Cold, Materials (2022), DOI: 10.3390/ma15062307

Pracownia Chemicznej Technologii Włóknin

Opiekun pracowni: dr hab. inż. Grzegorz Szparaga,